Gerosios bakterijos ir jų didelė nauda mūsų sveikatai

Probiotikai arba gerosios bakterijos – tai gyvi mikroorganizmai, kurie gali būti vartojami su fermentuotu maistu arba maisto papildais. Vis daugiau atliekamų tyrimų rodo, kad bakterijų balansas arba disbalansas mūsų virškinimo sistemoje yra tiesiogiai susijęs su bendra sveikata ir ligų rizika. Probiotikai padeda užtikrinti tinkamą bakterijų balansą žarnyne ir yra siejami su daugybe privalumų mūsų sveikatai.

Probiotikai subalansuoja virškinimo sistemoje esančias bakterijas

Probiotikai yra sudaryti iš gerųjų bakterijų, kurias vartojant galima pagerinti sveikatą. Šios bakterijos gali atstatyti natūralų žarnyno bakterijų balansą. Tuo tarpu bakterijų disbalansas reiškia, kad yra per daug blogųjų bakterijų ir per mažai gerųjų. Tai gali nutikti dėl ligų, vaistų vartojimo, prastos mitybos ir kitų priežasčių.

Dėl bakterijų disbalanso gali sutrikti virškinimo sistemos veikla, atsirasti alergijos, psichologinės problemos, nutukimas ir kt.

Gerosios bakterijos gali sustiprinti imuninę sistemą

Probiotikai gali padėti sustiprinti mūsų imuninę sistemą, paskatinant gerųjų bakterijų dauginimąsi žarnyne. Be to, nustatyta, kad kai kurie probiotikai gali paskatinti natūralių antikūnų gamybą. Gerosios bakterijos taip pat gali pagerinti ir imuninių ląstelių būklę.

Probiotikai gali apsaugoti nuo viduriavimo ir jį gydyti

Gerosios bakterijos yra plačiai žinomos dėl savo gebėjimo apsaugoti nuo viduriavimo arba jį sumažinti. Viduriavimu labai dažnai skundžiasi pacientai, kurie vartoja antibiotikus, nes antibiotikai neigiamai veikia gerųjų ir blogųjų bakterijų balansą žarnyne. Ne vieno atlikto tyrimo duomenys parodė, kad probiotikų vartojimas yra siejamas su antibiotikų sukeliamo viduriavimo rizikos mažinimu. Be to, probiotikai gali padėti sprendžiant ir dėl kitų priežasčių atsiradusias viduriavimo problemas.

Kai kurios gerosios bakterijos gali pagerinti širdies sveikatą

Gerosios bakterijos gali padėti pagerinti širdies sveikatą, sumažindamos „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje ir reguliuodamos kraujospūdį.

Tam tikra laktinę rūgštį gaminanti bakterija gali sumažinti cholesterolio kiekį skaidydama tulžį žarnyne. Tulžis, kuri yra natūralus skystis, daugiausia sudarytas iš cholesterolio, padeda virškinimui. Skaidydami tulžį, probiotikai neleidžia žarnynui jos iš naujo pasisavinti ir tulžis nepatenka į kraują kaip cholesterolis. 

bakterijos

Probiotikai padeda gerinti psichinę sveikatą

Daugybė atliktų tyrimų rodo, kad žarnyno sveikata yra susijusi su mūsų nuotaika ir psichine sveikata. Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad 1-2 mėn. vartojant maisto papildus, kurių sudėtyje buvo Bifidobacterium ir Lactobacillus gerųjų bakterijų, gali sumažėti nerimas, depresija, autizmo, obsesinio kompulsinio sutrikimo (OKS) ir atminties sutrikimo simptomai.

Gerosios bakterijos gali padėti sumažinti svorį

Probiotikai daugeliu būdų gali padėti sumažinti svorį, pvz., kai kurios gerosios bakterijos gali apsaugoti nuo maistinių riebalų įsisavinimo žarnyne. Gerosios bakterijos taip pat gali padėti mums ilgiau jaustis sotiems, sudeginti daugiau kalorijų ir kaupti mažiau riebalų.

Gerosios bakterijos gali tiesiogiai prisidėti prie svorio mažinimo. Vieno atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad dietos besilaikiusios moterys, kurios 3 mėn. vartojo Lactobacillus rhamnosus, atsikratė 50 % daugiau svorio nei tos, kurios probiotikų nevartojo. Tačiau reikia pabrėžti, kad ne visi probiotikai gali padėti metant svorį.

Gerųjų bakterijų vartojimas

Gerąsias bakterijas galite gauti su maistu arba maisto papildais. Daug probiotikų yra randama fermentuotuose pieno produktuose, tokiuose kaip jogurtas ar pienas. Fermentuotuose maisto produktuose, tokiuose kaip marinuotos daržovės, fermentuotas sojų pupelių produktas tempeh, kefyras, kimchi (iš kininių kopūstų ir baltųjų ridikų), fermentuota sojų pasta, rauginti kopūstai ir sojų gaminiai, taip pat gali būti laktinės rūgšties bakterijų.

Tačiau jei tokių produktų jūsų kasdienės mitybos racione labai trūksta, vertėtų rinktis gerąsias bakterijas papildų pavidalu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *